Články

25.5.2021

Chráňte svoju pokožku aj koralové útesy

Slnko už veselo vykukuje a začínajú pribúdať slnečné dni. Práve teraz nás to stále viac láka vystaviť svoju tvár teplým lúčom slnka. Aby bolo vaše opaľovanie bezpečné je potrebné zvoliť si kvalitný a bezpečný opaľovací krém vhodný pre váš typ pokožky.

Celý článok
9.9.2020

Starostlivosť o vlasy

Starostlivosť o vlasy patrí na prvý pohľad k bežným hygienickým postupom, predsa česať sa a umývať si vlasy sme zvládli už v detstve. Zdravie a stav našich  vlasov, vzhľad nášho účesu a  farba sú ale základným prvkom  štýlu, ktorým sa prezentujeme v každodennom živote. Pravdepodobne preto sa ženy ale i muži venujú vlasovému stylingu  o niečo viac, podliehajú rôznym módnym  trendom a  návšteva kaderníka a barbiera sa stala pevnou súčasťou programu aktívnych ľudí.

Celý článok
10.7.2020

Syndróm suchého oka – choroba mladých

Ak máte neustále zapálené spojivky, pocit cudzieho telesa v oboch očiach, oči vás pália a svrbia, nemusíte patriť práve k sezónnym alergikom. Je dosť pravdepodobné, že trpíte syndrómom suchého oka. Ako už z názvu vyplýva, ide o poruchu omývania - zvlhčovania  očného povrchu.

Celý článok
30.6.2020

Testy na COVID -19 a ich dostupnosť

Na základe opakujúcich sa otázok od našich zákazníkov uverejňujeme oficiálne stanovisko ŠÚKL k dostupným testom na chorobu Covid -19

V článku nájdete aj odpoveď na otázku, prečo sa nepredávajú testy na domáce použitie.

Celý článok
22.6.2020

Tetánia a tetanický syndróm

Dnešný hektický spôsob života kladie vysoké nároky na fyzickú, ale aj psychickú kondíciu tela. Čoraz častejšie sa stretávame so sadou nepríjemných orgánových a neurologických príznakov, ktoré nazývame tetanický syndróm.

Celý článok
4.6.2020

V umývaní rúk nepoľavujeme

 

Priamo úmerne s dobrými správami o stave šírenia ochorenia Covid 19 pozorujeme skutočnosť, ako si pacienti vchádzajúci do lekárne stále menej dezinfikujú ruky pred vstupom do priestorov lekárne.

 

Koncom februára, keď sa objavili prvé články WHO o postupe pri umývaní rúk veľká väčšina populácie zistila, že celé roky si umýva ruky nedostatočne. Mnohí neboli ochotní pripustiť, že napriek prístupu k tečúcej vode a dostatku hygienických prostriedkov nerobíme tento základný hygienický rituál správne. Kampane v médiách zaúčinkovali , ľudia vykúpili mydlá, dezinfekčné prostriedky a poctivo procedúru opakovali pri vstupe do každej prevádzky. Nosenie gumených rukavíc bolo takmer módnym doplnkom.

 

Strach opadol, prestali sa nosiť rukavice, stojany s dezinfekciou ostávajú nepovšimnuté . Paradoxne ale viac času trávime s cudzími ľuďmi, vraciame sa do normálu, rúška nosíme pod bradou, alebo ich povaľujeme po stoloch a vreckách. To najjednoduchšie čo vieme urobiť pre svoje zdravie je, že vytrváme v poctivom umývaní rúk. 

 

Nezabúdajme, že až 80% prenosných ochorení , vrátane Covid 19 ,môžeme zastaviť dôkladným umývaním rúk. 

 

Naďalej platí, že ich umývame v teplej , tečúcej vode, mydlom, aspoň 40 sekúnd a to niekoľkokrát denne. / Kto si stále nie je istý aký je to časový úsek, môže si 2x zaspievať Happy Birthday to You/. Ak z nejakého dôvodu skrátime čas, alebo máme prístup iba k studenej vode, použijeme dezinfekciu. 

 

Na verejných miestach si ruky utierame do papierových obrúskov.

https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/

Ako ruky dezinfikujeme?

Nechytáme fľašu s roztokom do umytej ruky. Obvykle  nájdeme pri zásobníku s dezinfekciou papier, pomocou ktorého stlačíme dávkovač. V kabelke, taške, prípadne v aute máme pohotovostný dezinfekčný gél, alebo vlhké utierky.

S rúškom na tvári manipulujeme iba s čistými rukami , odkladáme ho na čisté miesto, / napríklad mikroténové vrecko/ , prípadne ho nahradíme novým.

 

Kto je v tomto smere neporiadny , nerád perie a žehlí , môže použiť rúško s obsahom striebra, https://www.magister.sk/ochranne-rusko-antibakterialne-so-striebrom-1-kus ,ktoré má samočistiacu schopnosť. 

 

Ostražití sme naďalej aj pri predmetoch dennej potreby. Klávesnica počítača, pracovný stôl, telefón - pozor aj na ten v práci do ktorého pred chvíľou hovoril kolega, mobil, volant v aute, rúčky nákupnej tašky a podobné predmety udržujeme v čistote.

 

Tieto praktiky nás,verím, prevedú pekným letom a ostaneme zdraví.

 

P.S. Nezabudnite aspoň 1 x denne pred spaním Vaše ruky ošetriť .

 

Celý článok
3.10.2019

Čo zdraviu Vašich detí určite prospieva?

Prázdniny sa definitívne skončili, pohoda zažitá na dovolenkách sa pomaly vytráca. Začala sa rodinná rutina, deti sú naspäť v škôlkach a školách . S nástupom chladnejšieho počasia a s pobytom v kolektíve sa ohlasujú aj prvé prechladnutia, kašeľ, soplíky ale aj prvé infekčné vírusové a bakteriálne ochorenia. Dá sa detská imunita budovať a posilňovať alebo platí, že sú to „detské choroby“ a z toho dieťa jednoducho vyrastie.

Celý článok
13.8.2019

Crohnova choroba a ulcerózna kolitída

Crohnova choroba a ulcerózna kolitída , obe tieto choroby sú zaradené medzi nešpecifické črevné zápaly. Napriek rozsiahlemu výskumu počas posledných desaťročí sa dodnes nepodarilo nájsť jednoduché vysvetlenie príčiny ich vzniku . Pravdepodobne ide o vzájomné pôsobenie medzi genetickou dispozíciou jedinca, na ktorú vplývajú vonkajšie spúšťače choroby. Sú to najmä , vyššia spotreba rafinovaných cukrov, stres, fajčenie , infekčné príčiny, možno užívanie nesteroidných antiflogistík.

Celý článok