Správna intímna hygiena - prevencia nepríjemných infekcií

Správna intímna hygiena - prevencia nepríjemných infekcií

31.7.2020

V čase letných horúčav venujeme hygiene všeobecne viac času. Nadmerné potenie spôsobuje nášmu telu rôzne ťažkosti, baktérie a plesne sa množia rýchlejšie, koža a sliznice sú vystavené väčším zdravotným rizikám.

Aby sme sa cítili sviežo, zdravo a predišli nepríjemným zápalom, nestačí používať bežné mydlá a sprchové gély.  Nemajú totiž správne zloženie, hlavne čo sa týka pH. Ich používaním sa preto sliznica intímnych partií môže podráždiť a stane sa náchylnejšia na infekcie. Vagína má kyslé pH, ktoré pomáha udržiavať baktérie prirodzenej mikroflóry v rovnováhe.  

Dodržiavanie správnych návykov intímnej hygieny dokáže zabrániť bakteriálnej vaginóze - najbežnejšej infekcii, ktorá vie znepríjemniť horúce letné dni, návštevu kúpaliska aj športovanie. Pozor však aj na prehnanú intímnu hygienu, ktorá môže narušiť rovnováhu pH pošvy. 

Čo robiť, ak sa objaví výtok?

V prvom rade treba povedať, že vagína sa prirodzene čistí pomocou vnútorného sekrétu. Z toho vyplýva, že nie každý výtok je príznakom infekcie. Číry alebo biely výtok je normálny. Žľazy v pošve a v krčku maternice produkujú prirodzený sekrét, ktorý udržiava vagínu navlhčenú a pomáha v nej udržiavať zdravé a čisté prostredie. Počas menštruačného cyklu sa mení jeho farba, množstvo a konzistencia. Toto všetko je v poriadku.

Problémom je však výtok, ktorý zapácha, mení farbu a často ho sprevádza svrbenie a pálenie na intímnych miestach.

Ako prvú pomoc na  svrbenie a pálenie intímnych partií odporúčame použiť špeciálne umývacie gély. Rovnako si viete pomôcť aj počas dňa - pri návšteve toalety môžete použiť vlhčené obrúsky  vyrobené na tento účel. V kabelke nezaberú veľa miesta a oceníte ich na toalete mimo domova, najmä počas menštruácie.

Pred spaním je vhodné použiť napríklad Lactofeel vaginálny gel, ktorý kyslým pH zabráni množeniu baktérií. Ak ťažkosti neustupujú, odporúča sa vaginálny výplach a oplach Rosalgin easy.

Na podporu mikroflóry a návratu k prirodzenému stavu  môžete použiť probiotiká, v našej lekárni odporúčame Pearls YB .

Závažnejšie intímne problémy 

Ak je vaginálna infekcia silnejšia - výtok je naozaj hustý a štípanie a pálenie neustupuje a obťažuje vás pri každodenných aktivitách, pravdepodobne ide o premnožené kvasinky a trápi vás kandidóza.  V tomto prípade siahnite po overenej značke Canesten. Preparáty použite presne podľa návodu. Aj v tomto prípade sa odporúča užívanie probiotík.

Po ukončení liečby je vhodné používať hojivé prípravky, aby sa dosiahla harmonizácia bakteriálnej mikroflóry. Na tento účel odporúčame napríklad vaginálny gél  HydroFemin

Dlhodobé problémy

Problémy s vaginálnou infekciou potrápia ženy v každom veku aspoň raz za život. Je ale veľká skupina žien, ktoré s týmto problémom bojujú dlhodobo, zápaly sa často vracajú a nedovolia ženám užiť si leto naplno. Pri takýchto vracajúcich sa zápaloch je dôležité dbať na prevenciu. 

Vhodné je napríklad používanie probiotických tampónov. Baktérie obsiahnuté v probiotických tampónoch sú chránené materiálom nosiča a sú uvoľnené iba pri telesnej teplote. Tento proces nijako nepociťujete, pretože komfort probiotických tampónov je podobný ako pri použití bežných tampónov.Chránia vaginálnu sliznicu a zároveň poskytujú hygienický komfort. Overená je napríklad značka ELLEN probiotické tampóny 

Prevencia

Okrem probiotických tampónov môžete predchádzať vracajúcim sa zápalom aj inak. Pri kúpaní zvažujte kvalitu vody. Niektoré jazerá s naoko čistou vodou môžu predstavovať rovnaké riziko ako bazény s nadmerne chlórovanou vodou.  Ako vhodný doplnok  môžu byť Senta protect, nezabudnite si však na náhradný kus suchých plaviek, ktorý zabráni pomnožovaniu baktérií. 

Preventívne môžete použiť vaginálne peny a výplach-  vždy po návšteve kúpaliska, pohlavnom styku, nadmernom spotení.

Pri všetkých popísaných prípadoch myslite aj na svojho sexuálneho partnera. U mužov prebiehajú infekcie často iba veľmi nenápadne a bez príznakov. Ak sa teda dlhodobo neviete zbaviť intímneho problému, nepodceňujte kontrolu hygieny aj na partnerovej strane. Rosalgin granulát na prípravu roztoku ,  prípadne Canesten krém, môžu byť v prípade problémov  nápomocné aj v intímnej hygiene mužov. 

Súčasťou intímnej hygieny najmä počas horúcich dní, pri  športe  a cestovaní je výber vhodnej bielizne. Rozhodne odporúčame bielizeň s vysokým podielom bavlny, ktorá výborne saje vlhkosť a pot, eliminuje zápach a dá sa prať na vyššej teplote.

Tip na záver:

Chytili vás intímne problémy priamo na dovolenke? V cestovnej lekárničke nájdete Betadine roztok, ktorý sa zíde pri poraneniach kože, odreninách, ale aj pri bolesti hrdla. Uľaví aj pri svrbení a pálení v intímnej oblasti, ak si pripravíte roztok pre oplach.