Fenolax 30tbl liek proti zápche

Fenolax 30tbl

Liek na zápchu rôzneho pôvodu.Zvyšuje obsah vody v čreve a zmäkčuje stolicu. Laxatívum - preháňadlo pre det aj dospelých

3,50 €
Dostupnosť: Skladom
Nákupom získate 1 bonusový bod
  • Popis produktu
  • Hodnotenie produktov
  • Doplňujúce informácie

Písomná informácia pre používateľa

Fenolax
(bisacodylum)
enterosolventné tablety

Držiteľ rozhodnutia o registrácii
ICN Polfa Rzeszów S. A., Rzeszów, Poľsko

Zloženie lieku
Liečivo
1 enterosolventná tableta obsahuje bisacodylum (bisakodyl) 5 mg.

Pomocné látky
Solani amylum (zemiakový škrob), lactosum (laktóza), talcum (mastenec), magnesii stearas (stearan horečnatý), gelatina (želatína), cellacefatum (celacefát), lacca (šelak), polysorbatum (polysorbát 20), saccharosum (sacharóza), acaciae gummi (arabská guma), rubor ponceau 4 R (ponso 4 R).

Farmakoterapeutická skupina
Laxatívum.

Charakteristika
Mechanizmus účinku spočíva v dráždení nervových zakončení v črevnej stene a zvyšovaním vody v stolici. Liečivo sa uvoľňuje v tenkom čreve. Účinok sa prejaví o 6 - 12 hodín po požití enterosolventnej tablety.

Indikácie
Zápcha rôzneho pôvodu (habituálna a chronická zápcha pacientov pripútaných na lôžko, habituálna zápcha starších pacientov, zápcha v dôsledku zmien stravovania, zápcha v pooperačnom období). Príprava na chirurgické a diagnostické procedúry napr. na vyšetrenie konečníka (rektoskopia), na znázornenie žlčníka röntgenom po užití kontrastnej látky (cholecystografia),alebo po aplikácii kontrastnej látky do žily (urografia), röntgenodiagnostiku brucha a lumbálnej časti chrbtice.
.
Kontraindikácie

Precitlivenosť na bisakodyl alebo ďalšie zložky prípravku.
Syndróm akútneho brucha, črevná nepriechodnosť (ileus), zápal apendixu (apendicitída), bolesti brucha neznámeho pôvodu, krvácanie z tráviaceho traktu, zápal tráviaceho traktu.

Nežiaduce účinky
Obvykle sa po užití vyšších dávok môžu vyskytnúť črevné kŕče, akútne bolesti brucha, hnačky. Dlhodobé užívanie lieku môže vyvolať hnačky so stratami vody a elektrolytov (najmä draslíka), čo sa prejaví slabosťou, nechutenstvom, chudnutím, zhoršením zápchy, poruchami srdcovej činnosti. Zriedka sa môže vyskytnúť ochabnutie hrubého čreva. Ak sa objavia uvedené príznaky, skontaktujte sa s lekárom.

Interakcie

Fenolax? zosilňuje účinok digoxínu (v dôsledku deficitu draslíka).
Mlieko alebo antacidá, prípadne H2-antihistaminiká (cimetidín, ranitidín, nizatidín, famotidín, ktoré sa používajú pri liečbe vredovej choroby žalúdka alebo dvanástnika) podané v krátkom časovom intervale (do 1 hodiny) po užití Fenolaxu?, môžu urýchliť rozpustenie enterosolventnej tablety a spôsobiť podráždenie žalúdka alebo dvanástnika. Medzi užitím Fenolaxu a užitím antacíd, a H2 – antihistaminík alebo mlieka sa musí dodržať aspoň 1 hodinový interval.
Bez porady s lekárom neužívajte súčasne s Fenolaxom iné voľnopredajné lieky. Užívanie Fenolaxu? oznámte vždy lekárovi pri predpisovaní akéhokoľvek lieku.

Dávkovanie a spôsob podávania.
Dospelí a deti nad 12 rokov
Perorálne, individuálne v závislosti od reakcie pacienta. Obvykle 1 alebo 3 tablety denne, pred spaním alebo pol hodiny pred raňajkami.
Pri príprave na chirurgický zákrok alebo röntgenodiagnostické vyšetrenie brucha sa podávajú 2 - 4 enterosolventné tablety večer pred chirurgickým alebo diagnostickým výkonom.
Deti vo veku 2 -7 rokov – 1 tableta denne, vo veku 8-14 rokov 1-2 tablety raz denne.

Upozornenie
Ak súčasne s Fenolaxom? užívate iné lieky, informujte o tom lekára. Bez lekárskeho odporúčania sa Fenolax? nesmie užívať viac ako 10 dní. Dlhšie podávanie lieku môže zhoršiť zápchu. Preháňadlá nie sú vhodné na dlhodobé podávanie. Pri užívaní Fenolaxu? treba prijímať dostatočné množstvo vody. Ak sa po užití lieku objaví krvácanie z konečníka alebo porucha vyprázdňovania, liečbu Fenolaxom? treba ihneď ukončiť. Pri predávkovaní, ktoré sa prejaví krčovými bolesťami v podbrušku s opakovaným vyprázdňovaním čreva alebo pri náhodnom užití dieťaťom, ihneď vyhľadajte lekára.
V rámci predoperačnej prípravy sa enterosolventné tablety prípravku užívajú večer pred operačným dňom.
Enterosolventné tablety sa nesmú rozhrýzť, ani drviť. Zapíjajú sa vodou lebo inou tekutinou.
Nesmú sa zapíjať mliekom.
Bisakodyl môže spôsobiť deficit kália, preto treba dávať pozor najmä u pacientov užívajúcich iné lieky, (napr. diuretiká, beta - sympatomimetiká) alebo lieky, ktorých akútna toxicita sa zvyšuje deficitom kália (napr. kardioglykozidy).

Varovanie
Prípravok sa nesmie užívať po uplynutí času použiteľnosti vyznačenom na obale.

Balenie
30 enterosolventných tabliet.
200 enterosolventných tabliet.

Uchovávanie
Na suchom mieste pri teplote 15 - 25 C. Chrániť pred svetlom.
Prípravok uschovávajte mimo dosahu detí.

Dátum poslednej revízie
2003

Sód ŠUKL 02426

Hodnotenie produktu

Momentálne nie je k dispozícii žiadne hodnotenie produktu.

Doplňujúce informácie

Značka: Valeant Pharmaceuticals
Balenie: tbl 30x5mg
Kód:
02426
ŠUKL kód: 02426
EAN:
5903546001386
Kategórie: Voľnopredajné liekyTráviaci systémZápcha
Trápi ma: Hľadanie podľa problémuTrávenie a metabolizmusZápcha