Biomin H, perorálny prášok 30x3g

Biomin H, perorálny prášok 30x3g

strata minerálnej zložky kostí spôsobenej nedostatkom vápnika

6,20 €
Dostupnosť: Skladom
Nákupom získate 3 bonusové body
  • Popis produktu
  • Hodnotenie produktov
  • Doplňujúce informácie

Písomná informácia pre používateľa, čítajte pozorne!

Biomin H® plv.
biopreparát

(Calcium carbonicum)
perorálny prášok

Držiteľ rozhodnutia o registrácii:
Biomin a.s., Cífer, Slovenská republika

Zloženie lieku :
3g prášku, t.j. 1 vrecúško obsahuje: 1 110 mg Calcium ( vo forme vápenatej soli Calcium carbonicum), 15 mg Magnesium (horčík, vo forme horečnatých solí), 1,8 mg Phosphorus (fosfor, vo forme fosforečnanových solí), iné mikroprvky (Cu,Zn,Li,Mn) a biogénne látky.

Pomocné látky:
Prípravok neobsahuje žiadne pomocné látky.

Farmakoterapeutická skupina:
Vápnik, soli a ióny na perorálne použitie.

Charakteristika:
Biopreparát s vysokým obsahom biologicky dostupného vápnika. Liek je vyrábaný bez akýchkoľvek prísad a nemá negatívny vplyv na fyziologické procesy v ľudskom organizme. Je vhodný aj pre diabetikov.

Indikácie:
Liek je určený pre chorých so stratou minerálnej zložky kostí spôsobenej nedostatkom vápnika.
Na prevenciu a liečbu rednutia kostí (osteoporóza), na liečbu mäknutia kostí (oestomalácia), pri Sudeckovom syndróme, pri niektorých poruchách metabolizmu vápnika, pri úrazoch a pri rekonvalescencii.
Za hlavnú indikáciu pre podávanie deťom sa považuje nedostatočný prívod vápnika potravou, teda pre zabezpečenie rastu kostí a zubov. Užitie prípravku u tehotných žien sa považuje za užitočné pre vyššiu potrebu vápnika počas tehotenstva a dojčenia.

Kontraindikácie:
Zápcha, odvodnenie organizmu, krvácanie v tráviacom trakte, zvýšená hladina vápnika v krvi (hyperkalcémia), žalúdočné vredy, tvorba obličkových a močových kameňov (nefrolitiáza,), nadmerné ukladanie vápnika do tkanív, napríklad do obličiek (nefrokalcinóza), zníženie žalúdočnej motility, obličková nedostatočnosť, obštrukcie v tráviacom trakte.

Absolútne kontraindikácie:
Stavy ťažkej obličkovej nedostatočnosti, zvýšená funkcia prištítnych teliesok.

-2-

Nežiaduce účinky:
Pri znížení obsahu žalúdočnej kyseliny je možnosť výskytu zažívacích ťažkostí, najčastejšie pozorovaný nežiadúci účinok je zápcha. Môže sa vyskytnúť žalúdočná hypersekrécia, pocit smädu, grganie, srdečná arytmia, nechutenstvo, zvracanie.

Interakcie:
Pri užívaní akýchkoľvek iných liekov je nutné poradiť sa s lekárom. Väčšina týchto liečiv je uvedená nižšie. Pri súčasnom používaní fluoridových prípravkov je potrebné dávkovanie upraviť tak, aby medzi prípravkami bol odstup (najmenej 2 hodiny). Inak by mohlo dôjsť k tvorbe nerozpustného fluoridu vápenatého. Vápnik s prípravkami na iné indikácie znižuje účinok týchto liečiv: antikoagulanciá, fenylbutazón, fenytoín, chlórpromazín, kalcitonín, kortikosteroidy, kyselina fytová, nalidixová kyselina, nikardipín, oxyfenbutazón, paraaminosalicylová kyselina, penicilínové antibiotiká, pentobarbital, prípravky s obsahom železa, tetracyklínové antibiotiká (najmenej doxycyklín) a vitamín A.
K zvýšeniu účinku dochádza pri chinidíne, kardiotonikách (srdcové glykozidy: digitalín, digitoxín, digoxín), pri meperidíne, pseudoefedríne, salicylátoch a vitamíne D. Vstrebávanie vápnika znižuje alkohol, jedlo (nutná prestávka je 1 až 2 hodiny po užití lieku), marihuana a fajčenie. Káva a prípravky s obsahom kofeínu zvyšujú vylučovanie vápnika.
Vápnik spomaľuje vstrebávanie tukov a v tukoch rozpustných vitamínov.

Dávkovanie a spôsob podávania:
Podáva sa podľa odporučenia lekára, 1-krát denne sa obsah 1 vrecúška podá rozmiešaný v 100 ml tekutiny (ovocnej šťavy, pitnej vody, mlieka, kakaa, minerálnej vody). Podávať sa má nalačno kvôli maximálnemu vstrebávaniu vápnika. Nie je určená maximálna dávka pre celú liečbu. Pri podávaní prípravku dlhšiu dobu, ktorá je určená spotrebou asi 60 vrecúšok, je potrebné navštíviť lekára, ktorý súčasne určí počet potrebných kontrol.
Pri dlhodobom podávaní sa pravidelne sleduje vylučovanie vápnika močom. Pri podávaní a dávkovaní prípravku deťom a mládeži platí, že vždy má byť predpísaný lekárom.
Odporúčané dávkovanie vápnika deťom:
2 - 3 roky 250 mg
3 - 6 rokov 500 mg (1/2 vrecúška prípravku)
7 - 10 rokov 500 mg - 1 000 mg
U detí mladších ako 10 rokov, o veľkosti dávky a spôsobe podávania rozhodne lekár. U tehotných a dojčiacich, vzhľadom k dĺžke tehotenstva je nutné užívať liek iba pod dohľadom lekára, ktorý v prípade výskytu nežiaducich účinkov dávkovanie lieku upraví a súčasne určí počet potrebných kontrol.

Upozornenie:
Neužívať pri alergii na kalcium a pri vysokej hladine vápnika v krvi. Upozorniť lekára pri hnačke, ochoreniach srdca, obličkových kameňoch, ochorení obličiek, sarkoidóze a poruchách vstrebávania. Pri výskyte zažívacích ťažkostí je nutné upraviť stravovacie návyky, podáva sa citrónová alebo pomarančová šťava, prípadne sa podľa pokynov lekára upraví dávkovanie lieku. Pri dlhodobej liečbe ordinovanej lekárom sa pravidelne sleduje vylučovanie vápnika močom a pri nedostatočnosti obličiek i hladina vápnika v krvi.
O dĺžke liečby a týchto kontrolách a ich počte rozhoduje lekár. Liek potencuje účinky kardiotoník a teda môže dôjsť k ich predávkovaniu.
Pri antibiotikách tetracyklínovej rady a pri tukoch dochádza k spomaleniu vstrebávania. Predávkovanie v súvislosti s náhodným neumýselným požitím prípravku dieťaťom vždy oznámte lekárovi.
Podávanie liečiv zo skupiny vitamínu D je možné s Biomin H pod dozorom a preskripciou lekára.

-3-

Varovanie:
Nepoužitý liek vráťte do lekárne. Liek nepoužívajte po uplynutí doby použiteľnosti vyznačenej na obale.
Liek uschovávajte mimo dosahu detí.

Balenie:
30 vrecúšok po 3 g
60 vrecúšok po 3g
písomná informácia pre používateľa

Uchovávanie:
Uchovávať pri teplote 15O C až 25O C, chrániť pred vlhkom, teplom a mrazom.

Dátum poslednej revízie:
Júl 2002

Hodnotenie produktu

Momentálne nie je k dispozícii žiadne hodnotenie produktu.

Doplňujúce informácie

Značka: Biomin
Balenie: 30 vrecúšok po 3g
Kód:
24027
ŠUKL kód: 24027
EAN:
Kategórie: Voľnopredajné liekySvaly, kosti a kĺbyOsteoporóza
Trápi ma: Hľadanie podľa problémuMenopauzaKosti, kĺby, svalyOsteoporóza