Pyridoxin Zentiva 20tbl

Pyridoxin Zentiva 20tbl

Vitamín B6. Pyridoxini hydrochloridum 20 mg v 1 tablete.

6,45 €
Dostupnosť: Skladom
Nákupom získate 3 bonusové body
  • Popis produktu
  • Hodnotenie produktov
  • Doplňujúce informácie
Pyridoxin Léčiva
(pyridoxini hydrochloridum)
tablety
 
Držiteľ rozhodnutia o registrácii:
Zentiva k.s., Praha, Česká republika
 
Zloženie:
Liečivo: pyridoxini hydrochloridum (pyridoxiniumchlorid)/vitamín B6) 20 mg v 1 tablete
Pomocné látky: monohydrát laktózy, kukuricový škrob, želatína, mastenec, aluminíumtristearát, dihydrát edetanu dvojsodného
 
Farmakoterapeutická skupina:
Vitamíny
 
Charakteristika:
Pyridoxín (vitamín B6) patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. Pyridoxín hrá významnú úlohu v činnosti rôznych enzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre rozklad a zužitkovanie bielkovín, cukrov a tukov z potravy a pre premenu zásobných cukrov v pečeni a v svaloch na energiu, pre normálnu funkciu centrálneho nervového systému a kože.
Vitamín B6 je dôležitý pre tvorbu červených krviniek a protilátok.
Nedostatok vitamínu B6  v organizme býva spojený s nedostatkom vitamínov celej skupiny B a prejaví sa slabosťou, predráždenosťou, kožnými chorobami, zápalmi ústnej dutiny a jazyka a rozpukaním pier. Môžu vzniknúť zmeny v červenom krvnom obraze, u detí sa môžu objaviť kŕče. Potrebná denná dávka vitamínu B6  závisí od veku a od príjmu bielkovín v strave a u dospelých je asi 2,2 mg denne.
 
Indikácie:
Liek sa používa na odporučenie lekára u dospelých, mladistvých aj detí pri prevencii a liečbe stavov spojených s nedostatkom vitamínu B6 .
Zvýšená potreba vitamínu B6  je napr. pri niektorých dedičných chorobách látkovej premeny, pri poruche vstrebávania z čriev, pri alkoholizme, pri prudkom úbytku hmotnosti u pacientov s jednostrannou výživou, pri užívaní niektorých liekov, napr. pri liečbe tuberkulózy izoniazidom, u žien užívajúcich tabletky proti počatiu. Zvýšené požiadavky môžu takisto byť počas ťarchavosti a v období dojčenia.
 
Kontraindikácie:
Pyridoxin Léčiva sa neužíva pri precitlivenosti na niektorú zložku lieku.
Liek je možné po konzultácii s lekárom užívať počas ťarchavosti a v období dojčenia.
 
Nežiaduce účinky:
Len úplne ojedinele sa po užití vyšších dávok môže dočasne objaviť pálenie záhy alebo nevoľnosť. Pri výskyte týchto nežiaducich účinkov či iných nezvyčajných reakcií sa o ďalšom užívaní lieku poraďte s lekárom.
 
Interakcie:
Účinky lieku Pyridoxin Léčiva a iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať. Jedná sa predovšetkým o lieky užívané pri liečbe parkinsonického syndrómu, proti tuberkulóze, potom antikoncepčné tabletky, niektoré antibiotiká a lieky tlmiace imunitný systém. V prípade, že užívate iné lieky, a to na lekársky predpis i bez neho, poraďte sa o vhodnosti užívania lieku s lekárom a bez jeho súhlasu ho neužívajte. O vhodnosti užívania lieku Pyridoxin Léčiva súčasne s inými voľnopredajnými liekmi, ktoré obsahujú v zmesi vitamínov tiež pyridoxín, sa poraďte s lekárom.
V prípade predpisovania iných liekov upozornite lekára, že užívate Pyridoxin Léčiva.
 
Dávkovanie a spôsob podávania:
Dávkovanie a dĺžku liečby určuje lekár. Dospelí zvyčajne užívajú ako doplnok liečby 1/2 až 1 tabletu denne. Lekár však pri niektorých ochoreniach môže odporučiť dávku až 20 tabliet denne. Dávkovanie u detí odporučí lekár podľa závažnosti ochorenia a telesnej hmotnosti dieťaťa.
 
Osobitné upozornenia:
Dlhodobé užívanie vysokých denných dávok pyridoxínu môže poškodiť nervový systém, čo sa prejaví nervovou nevyrovnanosťou, tŕpnutím a neobratnosťou končatín. Dodržujte preto presne dávkovanie, ktoré vám odporučil lekár.
Bez konzultácie s lekárom neužívajte súčasne ďalšie prípravky obsahujúce vitamíny.
Pri akútnom predávkovaní alebo ak aj malé dieťa náhodne požije viac tabliet sa prebytočné množstvo vitamínu B6 vylúči obličkami.
 
Varovanie:
Liek sa nesmie užívať po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale.
 
Balenie:
20 tabliet
 
Uchovávanie:
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Uchovávajte v suchu pri teplote 10 – 20 °C, chráňte pred svetlom.
 
Dátum poslednej revízie:

September 2009

Hodnotenie produktu

Momentálne nie je k dispozícii žiadne hodnotenie produktu.

Doplňujúce informácie

Značka: Zentiva
Balenie: 20 tabliet
Kód:
00280
ŠUKL kód: 00280
EAN:
8594739201149
Kategórie: Voľnopredajné liekyTráviaci systém
Trápi ma: